T-veritas-fotogalerie35

fotografie©pesek.petr

pepe111@email.cz

Medaile Akademie věd

Čestné oborové medaile Vojtěcha Náprstka Za zásluhy v popularizaci vědy předal ve středu 10. února 2016 předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš třem novým laureátům. 

Profily oceněných:

Mgr. Ivan Boháček absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Do roku 1977 se v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského zabýval molekulovou spektroskopií, poté do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Společně s doc. Z. Pincem a doc. F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, 1975) a se Z. Pincem pak spoluautorem publikace o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, 1976). Časopis Vesmír, jehož existence trvá od roku 1871, je pod jeho redakčním vedením stabilní platformou soustavně představující výsledky českých i světových vědců.

RNDr. Radek Mikuláš, DSc., vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě UK na katedře paleontologie. V Geologickém ústavu AV ČR se zabývá studiem biogenního přepracování hornin, paleobiologií a geomorfologií, je světově uznávaným odborníkem na fosilní stopy. Pomohl založit a etablovat ichnologii (nauka o stopách fosilních organismů) jako samostatnou vědní disciplínu v rámci paleontologie. V roce 2011 učinil významný objev druhé stopy dinosaura v ČR, který vedl k celé sérii paleontologických popularizačních akcí. Je autorem mnoha desítek populárně- naučných časopiseckých článků (Vesmír, Respekt, Lidové noviny), pravidelně vystupuje v rozhlasových a televizních pořadech zaměřených na vědecká témata. Je autorem řady úspěšných knižních titulů, mj. Na bruslích Českou republikou (originální a průkopnický průvodce zimní přírodou; Dokořán, 2005), a čtveřice knih z edice Nakladatelství Academia: Atlas pískovcových skalních měst ČR a SR, Ledové Čechy, Současná umělecká díla v krajině a Divoká příroda Prahy a blízkého okolí, ve kterých se uplatnil nejen jako autor textů, ale i fotografií.

 Ing. Daniel Stach vystudoval obor Mezinárodní obchod na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze a obor Mediální komunikace na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Mediální zkušenost získal již jako student v roce 2009, když absolvoval Akademii PR, kterou každoročně pořádá Asociace PR Agentur ve spolupráci s Fakultou mezinárodních vztahů VŠE. Od roku 2010 pracuje v České televizi, kde v současné době moderuje pořad Hyde Park Civilizace, zaměřený na otázky vědy a klíčová celospolečenská témata, a ranní vysílání Studia 6. Je také reportérem zpravodajského kanálu ČT24.